مجله سرگرمی بخدانید
مجله سرگرمی بخدانید در سال 1393 با این نام که ترکیبی از «بخندید»، «بخوانید» و «بدانید» است شروع به کار کرد. اکنون شما می‌توانید مطالب سرگرمی، دانتستنی، اخبار تکنولوژی، رسانه و موسیقی، بیوگرافی و.. را در این مجله رایگان مشاهده کنید.

آرایش در ایران باستان؛ منظور از «هفت قلم آرایش» چیست؟

0

حتماً شما هم تابه حال اصطلاح «هفت قلم آرایش» را شنیده اید. این جمله هنگامی به کار می‌رود که شخصی آرایش (make up) زیادی انجام داده است.  با مجله سرگرمی بخدانید همراه باشید تا در باره آرایش در ایران باستان و دوران پس از اسلام بیشتر بدانید.

این اصطلاح ریشه در ایران باستان دارد%D8%A2%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4 %D8%AF%D8%B1 %D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85 - آرایش در ایران باستان؛ منظور از «هفت قلم آرایش» چیست؟

منظور از هفت قلم آرایش، هفت خط داشتن آرایش زنان ایرانی در دوران باستان بوده است. این هفت قلم آرایش به شرح زیر بوده است:

حنا، بند، وسمه، سرمه، سرخاب، سفیدآب، خال

%D8%A2%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4 %D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86 %D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86 - آرایش در ایران باستان؛ منظور از «هفت قلم آرایش» چیست؟

جالب است بدانید در آن زمان تنها زنان متاهل اجازه استفاده از لوازم آرایشی را داشتند. در غیراینصورت افراد مجردی که آرایش می‌کردند با مجازاتی ازطرف حکومت روبه روی می‌شدند.

ایرانیان عاشق آرایش!

همچنین بخوانید

بیشتر زنان ایرانی که در دوران باستان زندگی می‌کرده اند، عاشق آرایش بودند و حتی بسیاری از زنان پس از مرگ نیز با لوازم آرایشی و زیورآلات خود دفن می‌گردیدند.

در بخدانید بخوانید : کراوات ایرانی است؛ آنچه درباره دراز آویز زینتی نمی‌دانستید!

پس از ورود اسلام؛ آرایش خارج از خانه ممنوع!

%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85 1 1024x347 - آرایش در ایران باستان؛ منظور از «هفت قلم آرایش» چیست؟

پس از اینکه اسلام وارد ایران شد، قوانینی درباره ممنوعیت آرایش زنان در بیرون از خانه مطرح شد. احکام این دین، زنان را محدود به عدم خودنمایی در جامعه می‌کرد و آرایش را مقدمه‌ای برای گناه و انجام کارهای حرام می‌دانست.

پیرو قوانین این دین، دختران و زنان ایرانی آرایش خارج از خانه را محدود به پاکیزگی و رعایت بهداشت کردند و استفاده از وسایل آرایشی را محدود به درون خانه کردند.

نظر شما در اینباره چیست؟ بی‌صبرانه منتظر خواندن نظراتتان درباره آرایش در ایران باستان و دوران پس از اسلام هستیم.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
در بخدانید بخوانید!

نظر بدهید

لطفا نظرات غیر اسپم و غیر تبلیغاتی خود را درباره مطلب به صورت فارسی یا فینگیلیش در فیلد زیر با ما به اشتراک بگذارید.